«

»

Dub 25 2012

Print this Příspěvek

ČSK Uherský Brod – SK Boršice 0:2 (0:1)

Branky:   31´ a 60´ Konrád,
Rozhodčí:   Šumšal (Dol. Němčí) – Dostálek (Bílovice-Včelary), Doležal (UH-Mařatice)
Delegát KFS:  Měrka (Zlín)
ŽK:    3 : 3  (4´ Uherek, 67´ Píštěk, 85´ D. Hruboš – 30´ Hromada, 38´ Kuzma, 91´ Činčala
ČK:   nikdo
Diváci:  140
Rohy:    6 : 8

Sestava Uh. Brodu:  M. Ondrůšek – Solařík, M. David, Uherek (78´ D. Hruboš), Zemánek – Popelka (46´ Indra), Galuška, Dvořák, Píštěk – Josefík (64´ Plšek), Nevařil. Trenér Zdeněk Šebesta.

Sestava Boršic: Blažek – Hromada, Vašek, Martinec – Mikulčík, M. Dufek, Kopčil, Kuzma (81´ Zach), Vlček – Činčala, Konrád. Trenér Pavel Šimeček.

Do města Komenského přicestovali Boršičané se znatelným respektem, vyplývajícím jednak z neblahé podzimní konfrontace s tímto vloni ještě divizním soupeřem a jednak i ze vskutku oprávněné obavy, že právě v tomto utkání budou chtít Brozané prolomit čtyřkolové výsledkové prokletí a vynaložit maximální úsilí, aby na jaře konečně bodovali naplno. Na druhé straně ani Boršičanům nemohla scházet vůle k odčinění předchozího domácího výpadku s posledním Hlukem, a tak sobotní regionální derby dvou týmů z popředí krajského přeboru slibovalo dramatickou podívanou.

Hrbolatý trávník Orelského stadionu, jehož epizodní sezónu 1995/96 někdejšího Spartaku Uherský Brod ve 2. celostátní lize a také slavná derby se Slováckou Slávii Uherské Hradiště či Jiskrou Staré Město v 80. a v 90. letech minulého století před kolikrát i čtyřmi tisícovkami nažhavených diváků už připomíná jen obrovská díra po vykácených lípách a topolech a také neskutečné prázdno po zbouraných ochozech kolem celé hrací plochy, což z kdysi obávaného fotbalového kotle učinilo vybrakovanou a neútulnou pustinu. Aktuální tristní divácká kulisa v počtu 140 osob, z nichž možná i více než polovinu tvořili sympatizanti hostujícího týmu, celou tu nostalgicky laděnou reminiscenci na staré dobré časy brodského fotbalu jen utvrdila.

Domácí trenér Šebesta to nemá v dnešním ČSK vůbec jednoduché. Už po loňském sestupu z divize tým opustilo několik kvalitních hráčů, jako např. Lukeš a bratři Ligasové (všichni Nivnice v OP), Horňák (Kyjov), tuto zimu pak brodský exodus rozšířily i další letité opory R. David a Daněk. Další morovou ránu pak tým utrpěl v předchozím zápase ve Velkých Karlovicích, kde Dolinovi prokopli holeň a F. Hruboš byl vyloučen a dostal stop na 1 zápas. Místo nahánění obránců Boršic tak urostlý domácí útočník kasíroval návštěvníky při vstupu na stadion (jak inspirující!). Šimečkovy ovečky se naproti tomu po delší době konečně zhoufovaly všechny, včetně obránce Zacha po svalovém zranění.

Hosté vyrukovali s vyčkávací taktikou. Už ve 4´ si však perfektně zpracoval kolmici za obranu Konrád a přichystal si samostatný únik, stoper Uherek mu však instinktivně míč zastavil rukou a mohl být rád, že vyfasoval jen žlutou. Na druhé straně jako první zahrozil v 10´ tvrdou střelou z dálky Dvořák, Blažek však balón s jistotou lapil do koše. Za další dvě minuty se uvnitř vápna dostal do zakončení M. Dufek, jeho pohotovou ránu ale jeden z domácích beků zády zblokoval na první boršický roh. V 16´ si domácí připravili první velkou šanci, když Dvořákem zakroucený rohový kop Popelka hlavou napálil do vnější levé tyče za bezmocným Blažkem. Poté se dobrou čtvrthodinu oba týmy vybíjely v nepřesnostech jen uprostřed pole. Až ve 30´ čiperný ani ne 17-ti letý domácí dorostenec Nevařil na hruškách pořádně nachytal o hodně zkušenějšího boršického beka Hromadu a ten jej v tísni raději zastavil také za cenu ŽK. Domácí však standardku nerozehráli dobře a z následného rychlého protiútoku Konrád zleva obešel všechno, co mu stálo v cestě a svojí slabší pravačkou klasickým angličanem od vzdálenější tyče poslal Boršice do nečekaného vedení – 0 : 1! Vzápětí však mohlo být srovnáno, Dvořák však nejdříve nevyužil Kopčilova zaváhání a minul těsně šibenici, chvíli poté si na půlící čáře opět Kopčil neporozuměl se stoperem Vaškem a mladý Nevařil se dlouhým sólem řítil, zoufale stíhán Martincem, na Blažka. Na hranici velkého vápna mu však evidentně došly síly a jeho nedůrazný střelecký pokus boršický gólman bravurním rozštěpem zlikvidoval. Ve 40´ Kuzma rozehrál standardku a aktivní Kopčil  napřáhl zpoza šestnáctky, ránu mu však domácí obrana stačila odvrátit do pole. Z následného Kopčilova centru zleva pak M. Dufek hlavou na Ondrůška nevyzrál.

Druhou půli odstartoval odvážný průnik důrazného Píšťka z levé strany, po němž Blažkovi z úhlu stačil i pořádně vyprášit rukavice. Na opačné straně se v 54´ dobrou akcí prezentoval  boršický Vlček, Kuzma pak jeho průnik zakončil pohotovou střelou, s níž si ale Ondrůšek opět poradil. Hosté pomalu, ale jistě převzali střed pole a stále častěji se objevovali v blízkosti domácí svatyně. Výsledkem však zpočátku byl jen větší počet rohů, trestňáků a autových vhazování na polovině soupeře. Přesně po hodině hry však Kuzma jednu z mnoha standardek rozehrál podle předem nacvičeného scénáře a všudybyl Konrád se po Dufkově nezištném přiklepnutí hlavou rázem ocitl sám u pravé tyče a zblízka míč nekompromisně pověsil do vinklu – 0 : 2! Ve zbytku utkáhí pak na hřišti existovalo pouze jedno mužstvo, a to v zelenobílé kombinaci. Jedna útočná akce střídala druhou a v 62´ mohl vedení navýšit i Činčala, jenž pravačkou jen o málo překopl Ondrůškovu bránu po dalším natrénovaném signálu s Mikulčíkem a Konrádem od postranní čáry. V 75´ Mikulčík dlouhým autovým hodem neomylně ve vápně našel Činčalu a Ondrůšek jen se štěstím jeho přesně mířenou hlavičku vytěsnil od tyče na roh. Po jeho rozehrání se v soupeřově vápně skvěle zorientoval i vysunutý stoper Vašek, z jehož hlavy se pak míč otřel o vnější spojnici tyče a břevna. V 85´ si M. Dufek elegantně narazil míč s Konrádem, jenž se lehce prosmýkl do šestnáctky kolem střídajícího obránce D. Hruboše, který ho pak už uvnitř vápna stáhl k zemi. K nařízenému pokutovému kopu se postavil Činčala, jenž sice rutinéra Ondrůška nejdříve oklamal a poslal do města na pivo, na opačné straně jeho branky však bombou orazítkoval jen tyč!  O minutu později si po autu za brodskou obranu šikovně zaběhl i jediný střídající Boršičan Zach, vystřelil však slabě. Domácí gólman se pak v závěrečných minutách dvakrát vydal až na boršickou půlku, aby pomohl svým spoluhráčům alespoň k čestnému úspěchu, tentokrát to však Brozanům nebylo nic platné a po zásluze tak vyšli opět naprázdno. Naopak hosté si ze čtyř jarních zápasů venku odvezli už třetí cenné vítězství. Trojice rozhodčích na čele s ostříleným hlavním arbitrem Šumšalem odřídila ostře sledované derby s potřebným nadhledem a s velkým citem pro hru i oba soupeře a výrazně přispěla k jeho bezproblémovému průběhu. Jaroslav Hastík

Permanent link to this article: http://www.skborsice.cz/clanky/csk-uhersky-brod-sk-borsice-02-01/