»

Dub 14 2014

FC RAK PROVODOV – SK BORŠICE 2 : 4 (2 : 2)

17. kolo KP mužů, sobota 12. dubna 2014 od 14,00 hod.

Branky:   29´ Josefík, 34´ Malaník – 6´ Šustr, 33´ M. Dufek, 63´ Brázdil, 83´ D. Klvaňa

Rozhodčí:  Tomáš Březáček (Brumov-Bylnice) – do 12´ Libor Bužek – laik (Zlín) a Vít Valenta – laik (Uh. Hradiště), od 12´ Karel Mičkal (Vidče) a Lukáš Škrobák (Rožnov p. Radh.)

Delegát KFS Zlín:  -

ŽK:  3 : 2   (82´Hlavňovský, 86´Ulman, 87´Hnilo – 37´Hromada, 88´D. Klvaňa)

ČK:  -

Rohy:  11 : 2

Diváci:  120

Sestava Provodova: Zámorský – Beňo (70´Hlavňovský), Hellebrand, Hnilo, Gargulák – Josefík, Malaník, Chalupa (74´ Mlček), Urbánek – Březík, Ulman. Další náhr. Máčala. Trenér Josef Rak.

Sestava Boršic:  Remeš – Vlk, T. Klvaňa, Vaĺko (42´ Ohnutek), (71´ A. Brzica), M. Dufek, Kuzma (65´ Slaný), Šustr – D. Klvaňa, Brázdil (90´ P. Dufek). Další náhr. Kučík. Trenér Pavel Šimeček.

„Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění!“ pronesl v Provodově už v poločase cestou ke stánku s občerstvením jeden z nejvěrnějších boršických fandů, „strýček Dvořan“ a měl pravdu. Boršičané v týdnu přistoupili na žádost pořadatelů o dvouhodinové uspíšení začátku fotbalového utkání kvůli klíčovému duelu zlínských hokejistů o postup do finálového play-off o mistra ČR, ale kromě obligátní flašky nefalšované valašské slivovice se dalšího vděku v malé obci mezi kopci už nedočkali. Naopak, na trávníku i v ochozech mezi zahradami s nádherně rozkvetlými trnkami a jabloněmi to tentokrát hodně jiskřilo nejen od kopaček, ale i při slovních výměnách názorů mezi oběma tábory. Ke všemu zlému se k utkání na stanovený začátek nedostavili dva z trojice delegovaných rozhodčích, a tak po dvacetiminutové čekačce se role hlavního sudího místo nominovaného Mičkala ujal původně pouze na čáru určený Březáček. O praporky se pak podělili dvě zraněné týmové opory, Libor Bužek z Provodova a Vít Valenta z Boršic.

Nezvykle dlouhá rozcvička zřejmě lépe svědčila v průměru mladším hráčům Boršic, kteří se i bez V. Valenty a L. Malého od prvních minut brzy ujali taktovky. Už ve 3´ pohotově vystřelil z místa poblíž penaltového puntíku boršický nestor Kuzma, místo Zámorského v bráně však ohrozil spíš jen roj včel ve sněhově bílých korunách za ní. Za další tři minuty Remeš dlouhým výkopem našel na půlce u lajny volného Konráda, ten si míč nejdřív dobře zpracoval, hlavou narazil s Vlkem a poté jej přetaženým centrem nasměroval až na druhou stranu. Nabíhající D. Klvaňa před brankou na skákající míč sice v pádu nedosáhl, ale Šustr za ním si na něj šikovně počkal a z prvního doteku jej poslal přesně k zadní tyči za záda bezmocného domácího gólmana  – 0 : 1! Borci v modrém, jimž citelně scházel útočník Slončík, se z nečekaného úderu záhy oklepali a postupně převzali iniciativu. V 9´ se v dobré střelecké pozici na hranici velkého vápna ocitl exligový Urbánek, rána levačkou mu ale nesedla. Až ve 12´ konečně z valašských hor dorazili oba zpozdilí arbitři a chopili se laiky odložených praporků. Ve 21´ se uvnitř boršické šestnáctky nejlépe zorientoval pravý záložník Josefík a přízemní střelou podél celé brány překonal i Remeše, tomu však nakonec pomohla vzdálenější tyč. Hosté kontrovali okamžitě a už v následující minutě D. Klvaňa nádherně zatočenou střelou z trestného kopu přimněl Zámorského k efektnímu zákroku.  Boršičané však slibnou akci dohráli a Šustr po zpětné přihrávce zprava dosáhl zřejmě regulérního druhého gólu, který však hlavní Březáček po konzultaci se svým asistentem Škrobákem bohužel neuznal. O dvě minuty později měl Šustr gól na kopačce do třetice, ale nejvhodnější moment pro zakončení prováhal a s míčem se bez užitku dostal až do zázemí. V rozmezí 26´až 29´ se domácí nadechli k mohutnému náporu a přetížená boršická defenzíva čelila hned pěti krátce po sobě jdoucím rohovým kopům. S úvodními čtyřmi střílenými centry na bližší tyč si Remeš a spol. s problémy poradili, na ten pátý, který byl rozehrán nakrátko, však Boršičané zareagovali pozdě. Dlouhán Josefík se tak nikým neatakován snadno probil až do vápna a na rozdíl od předchozího pokusu do tyče tentokrát z úhlu zamířil přesněji – 1 : 1! Račí radost z vyrovnání však měla jen jepičí život. Ve 33´ se totiž po autovém vhazování zprava míč náhle dostal až do rohu šestnáctky na opačné straně, z něhož jej zapomenutý boršický kapitán M. Dufek dlouhým lobem opět poslal do téměř stejného místa v síti, jako před tím Šustr – 1 : 2! Ani žlutozeleným však nebylo přáno juchat dlouho. Hned po rozehrání neodhadl mladý boršický obránce Vlk sílu a kumšt loňského krajského kanonýra Ulmana, který vybojovaný míč zleva propasíroval až do malého vápna, odkud jej Vaľkem tísněný Malaník ve skluzu stačil přesně usměrnit do horního růžku Remešovy svatyně – 2 : 2! Ve 40´ musel opustit trávník s bolestivou grimasou právě Slovák Vaľko, jemuž dotírající Ulman při střetu roztrhl nejen kopačku s ponožkou, ale i kůži nártu. Na jeho stoperský post se přesunul M. Dufek, který naopak v záloze přenechal místo střídajícímu Ohnutkovi. Do šaten nakonec mohli jít s veselejší náladou hosté, když těsně před přestávkou Brázil kličkou ošálil zkušeného Beňa, s jeho gólovou zpětnou přihrávkou však D. Klvaňa z 10 metrů dobře nenaložil. Dramatická první půle tak po rozhodcovských rošádách a gólové přestřelce skončila zaslouženou remízou.

Na začátku druhého dějství se dobrou čtvrthodinu nic zajímavého nedělo a hru obou týmů často kouskovaly četné nepřesnosti, vyplývající jak z nerovnosti terénu, tak i opakovaně mizejících balónů v jednom z rohů hřiště. Až v 59´ se o vzruch postaral všudybyl Ulman, který si dobře zpracoval přetažený roh, ale ani nadvakrát nepropálil vyztuženou boršickou hráz před Remešem. O minutu později chtěl Josefík využít Hromadova zbytečného zaváhání, ale na jeho nebezpečný centr zprava naštěstí nikdo ze spoluhráčů nezareagoval. V 63´ nopak Boršičané předvedli parádní útočnou kombinaci, když míč po ose Kuzma-Šustr-D.Klvaňa z levačky posledně jmenovaného bleskově doputoval až na hlavu čahouna Brázdila, proti jehož prudké hlavičce k levé tyči neměl Zámorský nárok – 2 : 3! Vzápětí se gólem povzbuzený mladík Brázdil po přesném vybídnutí D. Klvani v běžeckém souboji prosadil i proti nastávajícímu čtyřicátníkovi Hellebrandovi, ale v záklonu vypálil vysoko. V 70´ postihla hostující tým další ztráta, když po nešťastném došlápnutí musel boršický masér Abdul bin Nechas z hrací plochy na lavičku doprovodit také do té doby mimořádně aktivního Konráda. S blížícím se závěrem přibylo v provodovském dolíčku ještě více nervozity, s níž se již druhý zápas za sebou pískající a navíc i nerozhodný rozhodčí Březáček mohl vypořádat jen ztěží. To se nejvíce projevilo v 81´, v níž si nejdřív nevšiml evidentního podržení rukou pronikajícího D.Klvani už ve vápně jedním z domácích beků a poté se bez jakékoliv odezvy nechal odstrčit rozezleným Josefíkem. Uklidnění nepřinesla ani 83´, v níž pohotový D. Klvaňa dorážkou do odkryté branky po Šustrově jedovaté ráně soupeře zřejmě definitivně dorazil - 2 : 4!  V samém závěru se sice ještě domácí tahoun Josefík pokusil bombou ze standardky alespoň vykřesat naději a během posledních minut se před očima několika aktérů na kolbišti ještě i zažlutilo, na konečný výsledek to už ale nemělo žádný vliv. Boršičtí tak z tradičně tvrdé provodovské půdy už podruhé za sebou vydolovali všechny tři body. Nutno podotknout, že zaslouženě…. JH