Dub 07 2014

FC SLOVÁCKÁ SPARTA SPYTIHNĚV – SK BORŠICE 0 : 2 (0 : 1)

16. Zlínského KP mužů, sobota 5. dubna 2014 od 15,30 hod.

Branky:  24´ Brázdil, 50´Šustr

Rozhodčí:  Jan Koláček (Holešov) – Martin Zicháček (Domaželice), Ladislav Dujíček (Napajedla)

Delegát KFS Zlín:  Ladislav Babušník (Roštín)

ŽK:  1 : 3  (87´Večeřa – 26´T. Klvaňa, 35´Brázdil, 70´Konrád)

ČK:  nikdo

Rohy:  5 : 4

Diváci:  200

Sestava Spytihněvi:  Hájek – Kovařík, Sklenář, Bucala, Ouroda (79´ A. Chaloupka) – Habanec (65´Baier), A. Horsák (80´Bartoň), Borusík, Kovář – D. Kučera, Večeřa. Trenér Mgr. Martin Onda.

Sestava Boršic:  Remeš – Malý, T. Klvaňa, Vaĺko, Hromada – Konrád (71´Slaný), Kuzma (51´Ohnutek), M. Dufek, Šustr (66´Vlk) – D. Klvaňa (90´P. Dufek), Brázdil (82´ A. Brzica). Trenér Pavel Šimeček.

Už před zápasem museli oba trenéři vyřešit, jak a kým nahradit absenci klíčových opor – spytihněvského univerzála Josefa Barota a exligového Víta Valenty z Boršic, kteří z důvodu svalových zranění mohli své spoluhráče na trávníku nanejvýš podpořit jen slovně a morálně ze střídaček či ochozů. Nutno podotknout, že jak domácí kouč Martin Onda, tak jeho protějšek Pavel Šimeček volili správně, neboť domácí David Sklenář na postu jednoho ze stoperů patřil k nejlepším ze sparťanů a na druhé straně čtyřčlenná obrana s debutujícím Jozefem Vaľkem uprostřed se úkolu zhostila také dobře a gól neinkasovala. Jinak derby bylo od úvodních minut poznamenáno řadou nepřesností, dílem po zimě ještě nikoli ideálního terénu a dílem i nervozity, která na většinu aktérů tohoto duelu z pochopitelných důvodů dolehla.

Dobrou čtvrthodinu se hra odvíjela převážně jen v blízkosti středového kruhu a zaznamenat více než dvě kloudné po sobě jdoucí přihrávky bylo téměř nemožné. Rozpačité publikum tak probudila až v 16´ nenadálá akce domácího záložníka Kováře, který po úniku zleva od rohového praporku přesným centrem našel v blízkosti penaltového puntíku úplně volného Večeřu, jehož prudká hlavička však skončila jen v ochranné síti. Potlesk na otevřené scéně si pak ve 22´ vysloužila i pohledná kombinace Kuzmy se Šustrem a D. Klvaňou, kterou domácí beci odvrátili až v posledních chvíli. O dvě minuty později vyvezl obránce T. Klvaňa míč až z hloubi pole a po narážečce s Kuzmou se nikým neatakován rázem ocitl až v šestnáctce soupeře, kde si před brankou vyhlédl neobsazeného útočníka Brázdila. Mladý kadeřník z nedalekých Jankovic sám před Hájkem zachoval klid a svým premiérovým gólem mezi muži v KP poslal hosty do nečekaného vedení - 0 : 1! O pár minut později si na přetažený Konrádův centr z pravé strany naběhl Kuzma a scházelo málo, aby nepřiliš vydařený volej z jeho levačky nedoskákal za Hájkova záda podruhé. Sparťané se však z útlumu brzy vymanili a ve 29´ po Malého zaváhání agilní Večeřa pohotovou, ale nepřesnou střelou znovu zahrozil Remešovi. Ve 34´ stoper Vaĺko nepřesným nákopem „založil“ rychlý protiútok soupeře, při němž si hbitý Habanec lehce pohrál s Hromadou, ale proti vybíhajícímu Remešovi naštěstí neobstál. Následně domácí Borusík rozehrál standardku, kterou Remeš vyrazil jen před číhajícího Kučeru, ale také jeho podebraná rána napnula jen čeřeny za klecí. O minutu později se Borusík v souboji středopolařů snadno zbavil M. Dufka, ale z 16 metrů zamířil jen do středu brány, kde stál připravený Remeš. Ve 39´ D. Klvaňa kolmicí poslal do úniku našlápnutého Konráda, jehož tvrdou ránu z 18 metrů však Hájek stačil vytěsnit na roh. Ten se však Boršičanům moc nepovedl a po bleskovém brejku mohlo být rázem srovnáno, ale po Habancovi si na Remešovi z podobné pozice na pravé straně vylámal zuby i Kovář.

Také na začátku druhé půle stálo štěstí na straně žlutozelených. Už po dvou odehraných minutách totiž Borusíkova rána z hranice šestnáctky po Malého teči uvnitř vápna změnila směr do Remešova protipohybu, boršický gólman si však s ošemetnou situací poradil. Navíc v 50´ se na hranici velkého vápna nejlépe zorientoval další z jankovických snajprů Šustr, po souboji se svým stínem Kovaříkem zleva vnikl do pokutového území, aby křížnou střelou na zadní tyč podruhé překonal bezmocného Hájka – 0 : 2! Ihned poté se trenér Šimeček rozhodl místo Kuzmy poslat na plac čerstvého Ohnutka a Boršičané postupně ovládli i střed hřiště. V 55´ se kousek za obloukem šikovně uvolnil D. Klvaňa a po zemi poslal míč kousek od levé tyče. Až v 64´ dali o sobě vědět i viditelně zaskočení domácí a Sklenářova pumelice z 20 metrů jen těsně prosvištěla nad břevnem. Boršičané okamžitě kontrovali krásnou střelou D. Klvani zpoza šestnáctky, kterou padající Hájek zázračně špičkou nohy vytlačil na roh. Na opačné straně se v 79´ vytáhl také boršický mág mezi tyčemi Remeš, který bravurním zákrokem pokazil gólovou radost střílejícímu A. Horsákovi. Boršičané si v nervózně odehrané závěrečné desetiminutovce zasloužené vedení už pohlídali a ani po sérii střídání v obou táborech už žádnou komplikaci nepřipustili. Za zmínku ještě stojí, že v boršickém dresu si od 71´ premiéru odbyl další z nováčků – 19-letý záložník Jakub Slaný z 1. FC Slovácko a po dlouhé době si v mistráku zahrál i uzdravený boršický obránce Petr Dufek. A vyzvednout lze i výkon trojice rozhodčích, která až na jeden neodmávaný ofsajd zvládla náročný duel na výbornou.

Mužstvo Spytihněvi tak roli mírného favorita prestižního střetnutí nepotvrdilo, když selhalo zejména v koncovce. Mezi tyče v podstatě směřovala jediná vydařená rána a to na vítězství stačit nemohlo. Naproti tomu Boršičany po nesmělém začátku dostal do hry až úvodní gól, po němž už do konce zápasu byli lepším týmem. Ziskem tří cenných bodů ze hřiště silného soupeře si navíc výrazně polepšili i v průběžné tabulce. JH

Fotografie z utkání, jejichž autorem je pan Josef Burda z Uh. Hradiště, si můžete prohlédnout na níže uvedeném odkazu:    http://bonecek.rajce.idnes.cz/KP_SPARTA_SPYTIHNEV_-_SK_BORSICE_0_-_2/