Kvě 19 2014

SK BORŠICE – FC MORKOVICE 2 : 1 (1 : 1)

22. kolo KP mužů, neděle 18. května 2014 od 16,30 hod., hřiště v Boršicích

Branky:  37´ Slaný, 74´ Šustr – 25´ Posolda

Rozhodčí:  Filip Schnürmacher (Bánov) – Ondřej Havlín (Brno), Josef Dostálek (Bílovice-Včelary)

Delegát KFS Zlín:  Aleš Ligas (Hulín)

ŽK:  1 : 1   (90´ Šustr – 56´ Šimoňuk)

ČK:  nikdo

Rohy:  5 : 4

Diváci:  280

Sestava Boršic:   Remeš – Hromada, T. Klvaňa, V. Valenta, Malý – Ohnutek, Kuzma (62´ Konrád), M. Dufek, Šustr – Slaný (86´ Vaĺko), Brázdil. Další náhr.: P. Dufek, D. Klvaňa. Trenér Pavel Šimeček.

Sestava Morkovic:  Vrba – Havlík, Svoboda (86´ Dostál), Rozsypal, Šimoňuk – Poláček, Gröpl, Huška, Oplt – Krejčí (79´ Koláček), Posolda. Další náhr.: Vdoleček, Přecechtílek, Novák. Trenér Jiří Janecký.

„Morky“ se do Boršic vrátily bezmála po třech letech a na rozdíl od úvodního srpnového zápasu sezóny 2011/12, v níž od začátku dominovaly a nakonec i postoupily do divize, v něm nebyly favoritem. Naopak, po dvou již obligátních kontumačních prohrách z důvodu nesrovnalostí v evidenci jejich obránce Šimoňuka ve FAČR přišly o dvě výhry a 6 bodů a při souvztažných bodových nadílkách jejich soupeřům ve spodní části tabulky (Rožnov p. Radh. + 3 body, Chropyně +3 body, Vizovice + 3 body) se rázem propadly do sestupových vod. S nezáviděníhodnou situací, kterou v loňském ročníku zažily i Boršice, se Hanáci sice nehodlají smířit, případná odvolání proti rozhodnutí řídících svazových orgánů však už zřejmě nic nezmění. Co však určitě týmu z Kroměřížska v boji o záchranu pomůže, je jeho vnitřní semknutí, plynoucí z pocitu křivdy a v tomto stavu se dnes i mužstvo Morkovic nachází. I proto v posledních mistrovských zápasech bodovalo naplno a také v Boršicích se představilo ve velice dobrém světle…. Domácí Boršičané zatím v jarních zápasech neztratili ani bod a se čtyřbodovou ztrátou zarputile stíhají lídra soutěže z Velkých Karlovic. Proti momentálně předposledním Morkovicím však Šimečkova jedenáctka nastoupila až nemístně chladně a od prvních minut nečekaně přenechala iniciativu soupeři. Ten vycítil, že zejména ve středu boršické sestavy to příliš neklape, a tak tento důležitý herní prostor záhy ovládli muži v modrém. V úvodní desetiminutovce se však před brankami nic podstatného neudálo, až právě v 10´ poprvé vážněji z 18 metrů zahrozil Huška a Remeš musel na zem, aby zabránil gólu. Domácí odpověděli ve 13´, kdy po Slaného akci se do zakončení dostal Šustr, hostující obrana ale jeho pokus zblokovala na první roh. Boršickým se však stále nedařilo udržet míč pod kontrolou a většina jejich ofenzívních akcí končila, když sotva začala. Přesto se v 19´ zrodila jejich první gólová příležitost, Šustrovu zpětnou přihrávku však M. Dufek zakončil nepovedeným pokusem mimo cíl. Naopak hostující Huška o dvě minuty později znovu přinutil Remeše ke skvělému zákroku, jímž mu i napodruhé nedovolil skórovat. Co se nepovedlo Huškovi si však už o chvíli později vynahradila jarní morkovická posila z nedalekých Střílek Posolda, jenž pohotovým volejem z necelých 10 metrů po přetaženém centru zprava nedal boršickému gólmanovi žádnou šanci – 0 : 1! Ani inkasovaný gól žlutozelené kupodivu neprobral z útlumu a hosté stále dominovali nejen lepším pohybem, ale i zdařilejšími kombinacemi, při nichž nevynechali jedinou příležitost k zakončení. Boršičany opožděný budíček jakžtakž probral až zhruba deset minut před poločasem, přičemž patřičný signál zazněl z kopačky kapitána M. Dufka, který se nejlépe zorientoval při nefotbalové “svíci“ na hranici velkého vápna a tvrdou ránou protáhl i Vrbu. V 37´ domácí rozehráli svůj třetí roh a po následném centru zprava si na míč nejvýš naskočil nejmenší ze všech na place Slaný a přesnou hlavičkou pod břevno rozvlnil síť - 1 : 1! Jeho premiérový gól v boršickém dresu znamenal nejen vyrovnání průběžného výsledku, ale i obrat dosavadního herního obrazu. Domácí hráči totiž zlepšeným vířivým pohybem i zvýšeným důrazem rázem srovnali krok s odhodlaným soupeřem. Ten se však nechtěl s novou realitou smířit a hned po dvou minutách zahrozil dalším rychlým přečíslením, které však naštěstí zakončil ukvapenou střelou vysoko nad. Ve 41´ pak domácí pravý bek Hromada musel i hodně zariskovat, aby ve velkém vápně čistým skluzem zezadu obral o míč nebezpečně pronikajícího Oplta. Na druhé straně se z dálky pokusil překvapit Vrbu i exligový V. Valenta, ale podařilo se mu jen rozehnat kupovitá mračna kdesi nad Stříbrnicemi. Do kabin se tak domácím hráčům odcházelo se smíšenými pocity….

… a po změně stran se začínalo od znovu. Dobrou čtvrthodinu se však nic podstatného opět neudálo. Přesně po odehrané hodině Šimoňuk z levé strany vyslal směrem k Remešově svatyni nepříjemný centr, který domácí brankář raději vyboxoval na roh. V 66´ měl tři body na kopačce morkovický smolař Oplt, jenž si šikovně zaběhl za Hromadu a ocitl se až před Remešem, zmiňovaná boršická dvojice však využila jeho chvilkového zaváhání poblíž penaltového puntíku a proměnit mu velkou příležitost vůbec nedovolila. O dvě minuty později se do gólového zakončení po centru střídajícího Konráda z pravé strany dostal i stoper T. Klvaňa, jeho dobře mířená hlavička z malého vápna však téměř olízla pravou tyč jen zvenčí. Za další dvě minuty si Brázdil narazil míč se Šustrem, jehož přízemní střela z úhlu jen prosvištěla celým malým vápnem do zámezí. V následující 70. minutě V. Valenta ve snaze duel rozhodnout pak málem vysklil okna v právě rekonstruované mateřské školce. O všem tak rozhodla akce v 74´, v níž dobře hrající dorostenec Brázdil „kuzmovsky“ geniálním přiťuknutím za obranu vyzval do úprku svého krajana Šustra, jenž si na druhý pokus už dal víc záležet a tvrdou střelou po zemi propálil vybíhajícího Vrbu – 2 : 1! Morkovičtí však ani poté nesložili zbraně a v 80´ symbolicky jejich kapitán Gröpl povedenou střelou pod břevno pořádně vystrašil nejen Remeše, ale i všechny příznivce domácích barev. V bojovném závěru si oba celky vypracovaly ještě po jedné příležitosti ke skórování, tu první v 84´ po nedorozumění brankáře Vrby se spoluhráči domácí náležitě nevyužili a v poslední minutě pak při ošemetném Posoldově pokusu stál Remeš znovu na správném místě. Boršičané tak sice dosáhli cenné osmé výhry v přeboru kraje za sebou, v tomto případě ji ale uhráli vskutku jen s odřenýma ušima.  JH

Fotoreportáž z uvedeného utkání, jejíž autorem je pan Josef Burda z Uh. Hradiště, si můžete prohlédnout na odkazu:   http://bonecek.rajce.idnes.cz/KP_-_SK_BORSICE_-_FC_MORKOVICE_2_-_1/