SK BORŠICE – TJ SOKOL KATEŘINICE 2 : 2 (2 : 1)

1. kolo Zlínského KP mužů, neděle 11. srpna 2013 od 16,30 hod. v Boršicích

Branky:  18´Vlček, 40´Konrád – 45+1´Ondra, 49´Sviták

Rozhodčí:  Poláček (Rudice) – Šumšal (Dol. Němčí), Dostálek (Bílovice-Včelary)

Diváci:  200

Rohy: 12 : 4

Sestava Boršic:  Remeš – Hromada, Zach, Horák, Martinec – Zelinka (64´T. Klvaňa), Ohnutek (83´Mušálek), Vlček, Konrád – Dufek, Činčala (71´Kopčil). Nehrající náhr. Kučík a Náplava. Trenér Šimeček.

Sestava Kateřinic:  Petrnek – Zubík (53´Novosad), Kuzník, Ondra, Z. Olšák – Cahlík, Kotrla, Sviták, Kašpar – Šrom, Peredarjuk (46´Válek). Nehrající náhr. K. Olšák. Hrající trenér Kuzník.

Boršičané jako každoročně odstartovali novou sezónu před domácím publikem a stejně jako v předchozích případech chtěli zahájit výhrou. V cestě jim stál ale zdatný soupeř, jehož fotbalová úroveň rok od roku evidentně stoupá. Přesto to byli domácí, kteří si i bez marodů D. Klvani se Šustrem od začátku vynutili výraznou převahu. V úvodní čtvrhodině se však jejich útočné snažení rozbíjelo o kompaktní defenzívu Valachů, založenou na urostlých chasnících v obraně a podepřenou skvělým Petrnkem v bráně. V první gólové příležitosti se v 16´ po Vlčkově kolmici za obranu znenadání ocitl zkušený Činčala, sám před gólmanem se však zakončit neodvážil a nadbytečná přihrávka vpravo nabíhajícímu Zelinkovi už neprošla. V 18´domácí zahrávali svůj čtvrtý roh, s odraženým míčem si zády k brance nejlépe poradil s chutí hrající Vlček, jenž  nádhernými nůžkami přes hlavu umístil míč přesně do dolního růžku za zkoprnělým Petrnkem - 1 : 0! Nevídanou fotbalovou parádu vyprovodili natěšení diváci zaslouženým potleskem…. Domácí poté svůj tlak ještě vystupňovali a  zakrátko se mohlo skóre měnit podruhé, když Zelinkovu střílenou přihrávku si jeden z beků málem srazil do vlastní sítě. Za další tři minuty lehkonohý Zelinka z pravé strany neohroženě vnikl do vápna, jeho křížná přízemní střela podél celé brány však orazítkovala – jako už poněkolikáté – jen zadní tyč. Chvíli nato byl dravý Zelinka faulován a Ohnutek se z trestného kopu šikovně pokusil obstřelit z úhlu zeď, Petrnek však v poslední chvíli míč směřující do vinklu vyškrábl na roh. Hosté dali o sobě vážněji vědět až v 25´, Peredarjukův nebezpečný průnik však v šestnáctce uvízl v narychlo stvořeném obranném trychtýři Boršic. Po odehrané půlhodině však Šimečkův soubor v  náročném tempu náhle polevil a hosté nenápadně začali vystrkovat růžky. V 37´chyboval na půlce Činčala a Remeš musel hodně rychle z brány, aby byl u míče dřív, než našlápnutý Peredarjuk. Pět minut před koncem však domácí dali jasně najevo, že v úvodním kole berou jenom výhru. Domácí Hromada vpravo u lajny chytrým lobem výbídl do běžeckého souboje M. Dufka, který byl rychlejší a důraznější než levý bek M. Olšák, prosmýkl se až do vápna a přesnou přihrávkou našel u zadní tyče volného Konráda – 2 : 0! Nic nenasvědčovalo tomu, že by tři body neměly zůstat na jihu.. Už v nastaveném čase první půle však hostující Šrom Remešovi vyprášil rukavice, z následného rohu stoper Ondra přesnou hlavičkou našel skulinu u vzdálenější tyče a boršický stadiónek poprvé oněměl – 2 : 1! Do kabin tak domácí namísto tří, čtyřgólového vedení odkráčeli pouze s nějtěsnějším náskokem , se sklopenými hlavami a s oprávněnými obavami.

Poločasová přestávka víditelně víc prospěla hostům. Než se domácí stačili pořádně rozhlédnout, bylo vyrovnáno. Dlouhý nákop ze standardky do velkého vápna přiklepl jeden z vysokých habánů Kateřinic urostlému Svitákovi, jenž se pak s míčem nijak nepáral a nekompromisně propálil vše, včetně Remeše – 2 : 2!  S vyrovnáním navíc došlo i k nečekanému hernímu obratu a tón od těchto chvil už udávali pouze hosté. Modrá lavina postupně zaplavila střed hřiště, kde naopak bílý balet přestával stíhat. Důsledkem této změny bylo rázem i několik nepříjemných závarů před domácí svatyní. Např. už v 54´Novosadova hlavička po Šromově standardce jen těsně minula cíl. Domácí hned v příští minutě odpověděli Dufkovým pohotovým, leč nepřesným lobem z prvního dotyku po chybném Petrnekově odkopu. To však bylo ze strany Boršických v podstatě naposled, kdy ještě mohli převážit brankový stav ve svůj prospěch, pokud nepočítáme neodpískaný penaltový zákrok na pronikajího Činčalu krátce před tím. Zvlášť poté, co domácí kouč ze hřiště stáhl Zelinku, jenž do té doby pro soupeře znamenal výrazné nebezpečí. V 69´ totiž hosté dvakrát za sebou zahrozili průbojným Válkem a o čtyři minuty později měli domácí velkou kliku, že nedorozumění stopera Zacha s vlastním gólmanem těsně před brankovou čárou nepotrestali dalším gólem. Všem kromě Kačických pak zatrnulo už za další dvě minuty, v níž se exligový Novosad snadno uvolnil ve vápně a Remeš mu ve skórování zabránil až bravurním pádem pod nohy. Boršičané se v závěrečné čtvrthodině ze sevření přece jen vymanili, ale jejich dva slibné brejky zastavil praporek pomezního Šumšala a v dalších třech případech si Valaši bez ostychu pomohli taktickými fauly zezadu (Ondra na Konráda, Kotrla na Ohnutka), s výjimkou jediného Novosadova na Dufka navíc bez jakéhokoliv karetního „ocenění“. Slibnému Hromadovu průniku zprava a následnému centru přímo na Vlčkovu hlavu pak stačil zabránit poslední z hostujících obránců a naopak již ožluceného Vlčka stálo hodně sil a kumštu, aby čistým skluzem na půli hřiště doběhl a o míč obral nebezpečně pronikajího kapitána Kotrlu. Domácí ofenzíva pak definitnvě pohasla s odchodem špílmachra Ohnutka,  nahrazeného obráncem Mušálkem. Pět minut před koncem hosté znovu sahali po třech bodech, když si na levé straně Válek lehce pohrál s Hromadou a po přetaženém centru Cahlíkova rána jen těsně prosvištěla nad břevnem.

Posílené Kateřinice potvrdily, že by v tomto soutěžním ročníku mohly myslet hodně vysoko. Naopak Boršičané podobně jako před pár dny ve faktické generálce proti diviznímu Hodonínu po velmi dobrém začátku postupně zvadli a místo toho, aby koncentrovaným úsilím a třeba i vůlí nepříznivý vývoj zvrátili, k efektivnější ofenzívě se téměř nepropracovali. JH

Další výsledky 1. kola KP mužů:   Vel. Karlovice – Chropyně 3 : 0, Bystřice p. Host. – Rožnov p. Radh. 2 : 0, Luhačovice – Vizovice 1 : 0, Fryšták – Morkovice 0 : 2, Provodov – Holešov 3 : 3, Spytihněv – Vigantice 3 : 0.